logoLars-Olof Ejstes
Riksspelman    Underhållare    Pedagog    Levnadskonstnär

Kalender  

 2018 

 

28/1 kl 18.00
Mozartkonsert med kör och orkester under ledning av P-O Broberg
Björsäter kyrka

4/3 kl 11.00
Cafégudstjänst med A-L Andersson
Vedums församlingshem

20/5 kl 18.00
Musikgudstjänst med A-L Andersson
Elings kyrka

 

 

 

  •  TIDIGARE SPELNINGAR

2018

11/1 kl 13.00
Begravningsgudstjänst
Ullervads kyrka

1/1 kl 18.00
Barock och folkmusik med Helena Ambertson
Bjurums kyrka

2017

31/12 kl 16.00
Nyårsbön i
Saleby kyrka

31/12 kl 14.00
Nyårsbön i
Lindärva kyrka

26/12 kl 14.00
Underhållning med julmusik
Frälsningsarmén Skara  

26/12 kl 11.00
Mässa med Kör och Helena Ambertson i
Ova  kyrka

10/12 kl 19.00
underhållning vid Västgöta gille
Malmö

8/12 kl 13.00
begravningsgudstjänst
Hova kyrka

5/11 kl 18.00
Minnesgudstjänst
Fägre kyrka

27/8 kl 19.00
Barock och folkmusik med Helena Ambertson
Hasslösa kyrka

25/8 kl 12.00
Begravningsgudstjänst i
Odensåkers kyrka

3/7 kl 18.30
Underhållning vid Kanalkyrkan
Hajstorp

8/6 kl 19.00
Sommarmusik med Britt Modin
Kinne-Vedums kyrka

17/6 kl 18.00
Underhållning vid Husaby Hembygdsförenings 40-års jubileum med Helena Ambertson
Husaby Hembygdsgård

20/5 kl 18.00
I Välsignan och Fröjd
Strängnäs domkyrka

17/4 kl 18.00
Mässa med Maria Jonsson
Fägre kyrka 

16/4 kl 18.00
Gudstjänst med A-L Andersson
Vara kyrka

14/4 kl 11.00
Långfredagsgudstjänst
N Kyrketorps kyrka

1/4 kl 15.00
Musikcafé med A-L Andersson
Vedums församlingshem

26/3 kl 12.30
"Himmelen inom" med AnnaMaria, körer och K Gustavsson
Tynnereds kyrka

19/3 kl 16.00
"Himmelen inom" med AnnaMaria, körer och K Gustavsson
Ullervads kyrka

18/2 kl 17.00
Konsert:"Bach och folkmusiken" med Lasse Hagström
S:ta Helena kyrka, Skövde

2016

31/12 kl 17.00
Nyårsbön med Lasse Hagström
Våmbs kyrka

27/12 kl 19.00
"Tredjedagjul", hopabal
Hönsa bygdegård

26/12 kl 11.00
Annandagsmässa med Helena Ambertson
Skälvums kyrka

25/12 kl 07.00
Julotta
Fågelö kapell

24/12 kl 23.00
Midnattsmässa med Lasse Hagström
S:t Matteus kyrka, Skövde

21/12 kl 19.00
"Stilla jul" tillsammans med Thomas Blomqvist, gitarr
Hagelbergs kyrka

18/12 kl 19.00

Julens Sånger
med
Präst Maria Norberg, Musiker Maria Johnson,
Anton Glans och Rickard Taubner PRISMA-kören, Fredsbergskören,
Fägre Våga-sjunga-kör,
Lars-Olof Ejstes fiol och Jens Karlsson gitarrFredsbergs kyrka

18/12 kl 15.00

Julens Sånger
med
Präst Maria Norberg, Musiker Maria Johnson,
Anton Glans och Rickard Taubner PRISMA-kören, Fredsbergskören,
Fägre Våga-sjunga-kör,
Lars-Olof Ejstes fiol och Jens Karlsson gitarr
 Hjälstads kyrka

11/12 kl 19.00
Underhållning vid Västgöta Gille
Malmö

27/11 kl 16.00
Adventsgudstjänst med kör
Ullervads kyrka

27/11 kl 11.00
Adventsgudstjänst
Vedums fösamlingshem

9/11 kl 14.00
Underhållning vid födelsedagsfest
Kyrketorpsgården

6/11 kl 18.00
Allhelgonagudstjänst med Maria Jonsson
trästena kyrka

5/11 kl 18.00
Allhelgonagudstjänst med Maria Jonsson
Hjälstads kyrka

5/11 kl 16.00
Allhelgonagudstjänst med kör
Fägre kyrka

4/11 kl 19.00
med Marika Jakobsson och Anna Saari
Hjo Rotaryklubb

30/10 kl 10.00
Gudstjänst
Vara kyrka

8/9 kl 14.00
Underhållning vid "Kaffevrån"
St Johannes kyrka

21/8
"I Välsignan och fröjd" med Regina Burton och kör
Långaryds församling

13/8 kl 19.00
Sommarmusik med Maria Johnsson
Älgarås kyrka

2/8 kl 18.00
"En spelmans tankar"
Siknäs kyrka

26/7 kl 18.00
Musik i sommarkväll: "Bach och folkmusiken"
med Helena Ambertson
Forshems kyrka

22/7 kl
Konsert vid Burträsksvängen
Burträsk hembygdsområde

14/7 kl 19.00
Musik i sommarkväll: "Bach och folkmusiken"
med Helena Ambertson
Hovmantorp kyrka

30/6 kl 18.30
Musik vid Kanalen
Hajstorp

24/6 kl 16.00
Folkdansuppvisning
Karleby Hembygdsgård

24/6 kl 14.00
Friluftsgudstjänst
Karleby Hembygdsgård

16/6 kl 19.00
Folkdansuppvisning
Västeräng

9-12/6
Spelmansstämma
Ransäter

6/6 kl 13.00
Konferencier vid Nationaldagsfirande
Residenset, Mariestad

5/6 kl 11.00
musikgudstjänst med Anna-Karin Palm och körer
Ekeberga kyrka

2/5 kl 19.00
Musikgudstjänst med Majken Frid-Larsson och kör
Segerstads kyrka

15/5 kl 17.00
Musikgudstjänst med Agneta Jungergård och kör
Valstad kyrka

15/5 kl 11.00
"Träd in i dansen" med Ing-Marie Johansson och kör
Saleby kyrka

9/5 kl 11.00
Begravningsgudstjänst i
Frösve kyrka

1/4 kl
Polskedans med Andrea Lätt
Falun

31/3 kl 10.30
Begravning
Skara Domkyrka

25/3 kl 11.00
Långfredagsgudstjänst
N. Kyrketorps kyrka

24/3 kl 19.00
Skärtorsdagsmässa med Helena Ambertson
Skälvums kyrka

28/2 kl 18.00
Gudstjänst med Anna-Lena Andersson
Vedums församlingshem

21/2 kl 17.00
Mässa med Lasse Hagström
S:t Johannes kyrka, Skövde

20/1 kl 12.00
Lunchkonsert med Lasse Hagström
S:ta Helena kyrka

6/1 kl 11.00
Trettondagsgudstjänst med Anna-Karin Palm
Ekeberga kyrka

3/1 kl 18.00
Konsert med Helena Ambertson
Ledsjö kyrka

31/12 kl 14.00
Nyårsbön med Jenny Karlsson
Hasslösa kyrka

31/12 kl 16.00
Nyårsbön med Jenny Karlsson
Norra Härene kyrka 

13/12 kl 17.00
Musikgudstjänst med kör under ledning av Per Bjelkeflo
Järpås kyrka

20/12 kl 15.00
Julkonsert med körer, Maria Johnson
Hjälstad kyrka

20/12 kl 19.00
Julkonsert med körer, Maria Johnson
Fredsbergs kyrka
 

21/12 kl 19.00
Musikgudstjänst med Curt Lindholm, piano
Hagelbergs kyrka

24/12 kl 23.30
Midnattsmässa med Lasse Hagström
S:t Matteus kyrka, Skövde

27/12 kl 19.00
Hopabal
Hönsa bygdegård